Copywriting | Zdenka Linka | 7. 5. 2021

Google Dokumenty nebo Word? Souboj titánů z pohledu copywritera

Už jako elévku píšící nadpisy ve Wordartu, od střední školy vychovávané k práci ve Wordu, účastnici soutěží ve Wordprocessingu a následně korporátní myš byl pro mě Word vždycky nástroj č. 1. Po odchodu na volnou nohu a zároveň díky klientům jsem musela začít používat Google Dokumenty. Nejdřív jsem špačkovala, teď si užívám jejich výhody. A někdy zase přepnu pěkně zpátky do starého dobrého Wordu. Každý den svádí obě platformy boj o mou pozornost. Která vyhrává?

1. Počet znaků

Výzva každého PR textu pro tištěná média a na sociální sítě – přesný počet znaků. Tady jasně vítězí Google se svým zobrazováním během psaní. 

Google Docs vs MS Word: 1:0

2. Obrázky

Vložení obrázku do textu jde v obou případech raz-dva, ale zpětně je stáhnout je pro mě v Dokumentech trochu peklo. Word tady zasazuje ránu svým pravým klikem.

Google Docs vs MS Word: 1:1

3. Revize

Pošlete text klientovi a pokud bude svědomitý, pošle vám ho zpět ve změnovém režimu. Tady se přikláním k Wordu – mám ráda možnost si zapnout jednoduché zobrazení změn, zvlášť, pokud je revidujících víc. Pro Microsoft mluví i funkce porovnání dvou dokumentů (zvlášť užitečná, pokud klient režim změn nezapnul).

Google Docs vs MS Word: 1:2

4. Sdílení

Co si budem, ukládání na Onedrive a Sharepoint je sice prima, ale pro uživatele typu já dost user unfriendly. Tady Google vrací úder jednoduchostí a rychlostí nastavení oprávnění.

Google Docs vs MS Word: 2:2

5. Formátování textu

Ani jeden program nevyniká nějakými funkcemi navíc, ale jen prostým rozložením panelu nástrojů. Záleží taky, co od svého textu chcete. Najít ale v Google Dokumentu přeškrtnutí mi napoprvé chvilku zabralo. Plus pro Word!

Google Docs vs MS Word: 2:3

6. Online verze

Word online ne, prostě ne. Omezené funkce vedou k tomu, že stejně jako první klikám na zobrazit v desktopové aplikaci.

Google Docs vs MS Word: 3:3

7. Subjektivní hodnocení

Kdo vyhraje? Musí být vůbec nějaký vítěz? Pokud ano, přikládám poslední kritérium hodnocení – subjektivní pocit. Je to ale těžké. S Google Dokumenty jsme si na sebe za tu dobu, co se známe, docela zvykli, a zapínám je častěji. Jsou ale chvíle, kdy radši klikám rovnou na Word. Vzhledem k tomu, že ale hodně často napíšu text v Google Dokumentech a pak ho stahuju pro klienta do Wordu, musím dát rozhodující bod právě Googlu. 

Google Docs vs MS Word: 4:3 – finální výsledek

Souhlasíte s vývojem zápasu nebo byste přidali další kola? Napište mi na zdenka@zdenkalinka.cz nebo na LinkedInu, co štve na kterém programu vás (protože na chválení si v ČR moc nepotrpíme).

Další články

Kde hledat aktuální informace, když...

Plavete v množství informací o tom, co a jak máte psát? Jeden zdroj uvádí, že LinkedIn algoritmus miluje příspěvek o 1 300 znacích. Ten druhý naopak říká, že byste měli přitlačit a dvě postované normostrany jsou tak akorát. Čemu tedy věřit a kde najít nejaktuálnější informace? Pojďte se seznámit se zdroji, které při své práci používáme my.

Content marketing v B2B: nástroj pro poučenější publikum s větším zájmem o koupi

Pojďme se vyhnout nudným definicím o tom, že content marketing (obsahový marketing) je strategie pro tvorbu a distribuci hodnotného obsahu pro cílovou skupinu… Místo toho najdete níž pár čísel a zkušeností, které ukazují, proč je fajn obsahový marketing dělat nebo ho dělat lépe.

Copywriterské zlato? Informace

My copywriteři jsme tak bohatí, jak plný je zápisník s informacemi. Nejde jen o ty dohledatelné na internetu. To největší bohatství představují právě ty, které tam tak snadno nenajdeme. Informace přímo od klienta. Jak a proč byste jich jako copywriteři měli získat co nejvíce? Pojďme si to společně projít.